خوشحال می شویم ما را در حوزه لباس تحریم نمایند

از یک سو نماینده دانشگاه مدآرت فرانسه، معتقد است که برای ارتقای مد و لباس چند سال است فرانسه را به ایران آورده اند و از سوی دیگر دبیر کارگروه مد و لباس می گوید، خوشحال می شویم در حوزه لباس ما را تحریم نمایند.

خوشحال می شویم ما را در حوزه لباس تحریم نمایند

به گزارش خبرنگاران، شهلا یاری بخت نماینده دانشگاه مدآرت فرانسه عصر 25 مرداد، در دومین جشنواره مد و لباس درباره همکاری دانشگاه مدآرت با دانشگاه های ایران گفت: صنعت پوشاک در یک دهکده جهانی است، باید اطلاعات خود را از این دهکده به دست بیاوریم.

وی با بیان این که تمایل دارم تجربیات بیش از چهل ساله خود را بازگو کنم، ادامه داد: چند سالی است به جای اینکه شما به فرانسه بروید فرانسه را به ایران آوردیم تا بتوانیم در زمینه مد و لباس ارتقای خوبی داشته باشیم و حتی دوره های دوساله برای دانشجویان در دانشگاه های امیر کبیر و دانشگاه هنر اصفهان برگزار نموده ایم.

او با اشاره به حضور در بازار جهانی عنوان نمود: برای حضور در بازار جهانی باید به ارتقا کیفیت، فراوری پوشاک در سطح استاندارد جهانی توجه کنیم. البته برای داشتن استاندارد در ایران موضوع آموزش بسیار مهم است .

یاری بخت با بیان این که رقابت، پشتیبانی نیروی انسانی، تکنیک و دانش، مدیریت بازار، تامین سرمایه عواملی مهمی هستند که می توانند یک بازار را غنی نمایند، اضافه نمود: البته اگر پژوهش و مطالعات کامل نداشته باشیم، نمی توانیم جوابی به احتیاج جامعه بدهیم، از سوی دیگر زنجیره تامین استاندارد و صنعت نساجی پوشاک با هماهنگی مدیر هنری، طراحی فراوری، استراتژی، مارکتینگ و ارتباطات پژوهش و خلاقیت انجام می گردد .

وی با اشاره به پژوهش و خلاقیت به عنوان اصولی مهم در این زمینه عنوان نمود: باید پژوهش و خلاقیت پیرامون شناسایی تغییرات و تحولات اقتصادی اجتماعی سیاسی، شناسایی توانمندی و ضعف زنجیره استاندارد صنعت داشته باشیم، همچنین داشتن مواد اولیه، مدیریت، شناسایی احتیاج بازار داخل کشور و فرصت های حضور در بازارهای بین المللی و شناسایی بازار در نظر بگیریم و کالاهای رقابتیداشته باشیم .

او همچنین درباره استانداردسازی و تبلیغات اعلام کرد: استاندارد در صنعت فراوری، ارتقا فراوری مواد اولیه داخلی و خودکفایی در این زمینه بسیار مهم است. همچنین استفاده از ماشین آلات مورد احتیاج و داشتنِ دانش و آموزش از نکاتی است که باید به آن توجه کرد .

چه اصراری داریم مشکی می پوشیم؟

ثریا شارقی، مدیرکل دفتر امور بانوان و مشاور بانوان استانداری تهران نیز در سخنانی با انتقاد از شرایط موجود جامعه گفت: یکی از چالش هایی که داریم احتمال روبرو نشدن با فضای شاد در آینده است، که این همت همه را می طلبد که برای شادی جامعه هر کس در حرفه خود قدمی بردارد .

وی با بیان این که شما که در عرصه لباس هستید می توانید از رنگ های شاداستفاده کنید و رنگ های مشکی قهوه ای و طوسی را حذف کنید، ادامه داد: اگر فردا دولت بخشنامه کند و بگوید می توانیم چادر سفید و گل گلی سر کنیم، خود من اولین نفری هستم که چادر رنگی بپوش. ما باید مشکی را حذف کنیم چون آن تاثیرگذاری منفی روی روح و روان دارد، در اسلام نیز گفته اند؛ مشکی نپوشید اما ما چه اصراری داریم مشکی بپوشیم .

او اعلام کرد: ما شادترین قوم ها بوده ایم، زیباترین و با نشاط ترین لباس ها متعلق به ما بود، ما می توانیم حجاب و عفت خود را داشته باشیم و در کنار آن لباس شاد بپوشیم، مگر نمی گردد اسلام را رنگی داشت، شما طراحان مد و لباس به شدت می توانید این فضا را تغییر دهید، البته فضای ما نسبت به گذشته خیلی تغییر نموده است. من قبلا در وزارت کشور بودم، در روزهای اول هم روسری رنگی سر می کردم و نسبت به این موضوع اصرار داشتم، این روزها در فضای تهران هم شاهد پوشیدن لباس های رنگی هستم .

وی همچنین در خصوص تاثیرات گرانی ارز و طلا گفت: بحث جامعه شناختی به شدت اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار می دهد، حتی در بحث دلار و طلا این اتفاق افتاد و شاهد بودید که ما چه برخوردی نسبت به گرانی داشتیم. در مقابل، مردم ترکیه با گرانی دلار چه کردند؟ من اینجا می توانم بگویم دولت و حاکمیت صددر صد مقصر کل دنیا و تاثیرات سیاسی و اجتماعی مقصر، اما نقش ما چه می گردد آیا ما مقصر نیستیم؟

او اضافه نمود: این رفتارهایی که با گران شدن ارز و طلا نشان دادیم چه بود؛ افرادی که طلا و ارز گرفتند واقعا با این حرکت به آینده خودمان و بچه هایمان ظلم شد رفتار و کنش اجتماعی ما در مقابل اتفاقی که افتاد اصلا کنش جالبی نبود .

به دولت نمره 5 در حوزه مد و لباس می دهم

وی همچنین درمورد حوزه مد ولباس اظهار کرد: در بحث مد و لباس اگر قرار است سقف نمره را 20 در نظر بگیریم با تاثیر بدی که دولت در حوزه مد ولباس داشت من نمره پنج را می دهم تنها می توان گفت تاثیر منفی داشت .

او با بیان این که ما از اوایل انقلاب با کلمه مد مشکل داشتیم و آن را حذف کردی، این پرسش را مطرح نمود که تنوع و تغییر چه ارتباطی با ارزش ها داشت که مانسبت به این موضوع گارد گرفتیم و سپس ادامه داد: نتیجه اش چه شد؟ نهایت ما میدان را خالی کردیم و اجازه دادیم دیگران برای ما مد و لباس طراحی نمایند، ظلمی بود که به شما شد. خوشبختانه رویکرد تغییر نموده است ما در بحث مد ولباس تکرار را برای جوانان داشتیم و جذابیتی برای جوان ما نداشت .

شارقی ادامه داد: اجازه نداده ایم جوان ما طراحی نو داشته باشند و الان نتیجه آن را می بینیم که جوان ما با مدهای دیگر سوق پیدا کردند، مردم ما در دوره مادها لباس های فاخر به تن می کردند و جوانان ما تشنه مد هستند و شما در تمدن خود این طرح ها را به دست بیاورید و آن را در انتشار بدهید.

وی اعلام کرد: لزومی ندارد به کشورهای دیگر توجه کنید و خودتان خلاق باشید و دیگران از شما یاد بگیرند. ما گذشته خوبی در حوزه لباس داریم، احتیاج به الگوی خارجی نخواهیم داشت. کشور ترکیه در حوزه فیلم به برندسازی توجه می نمایند. صنعت و برند های خود را تبلیغ داشتند، فیلم خرم سلطان را بیشتر به خاطر تبلیغات لباس و پارچه زیورآلات خود استفاده کردند.

او با تاکید بر این که ما سالانه 60 میلیون دلار به خاطر پوشاک و لباس به صورت رسمی و غیر رسمی وارد کشور می کنیم، درصورتی که به راحتی خودمان می توانیم فراوری نماینده باشیم، ادامه داد: البته باید گفت که صنعت نساجی ما کهنه است، به آن توجه نمی کنیم و اشتغال های بیشتری را از دست داده ایم انتظار ما از شما این است با انرژی و تجربه ای از برگزاری این نشست ها برخوردار می شوید با ایده و خلاقیت بیشتر به آینده و مردم کشور قدم بردارید و به دنبال تغییر باشید.

برای اولین بار از سایر رویدادهای هنری جلو افتادیم

اما حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، درباره اتفاقات مهم حوزه مد و لباس گفت: شما طراحان و فراوری نمایندگان از اقدامات چند سال گذشته آگاهی دارید وافراد موثر این جریان گسترده هستید .

وی اضافه نمود: شاهد برگزاری بیش از هفت رویداد مهم در حوزه مد و لباس هستیم، شاید برای اولین بار است حوزه مد ولباس از سایر رویدادهای هنری و فرهنگی جلو افتاده است، در روز های آینده ما شاهد نمایش بخشی از آثار هنرمندان مد و لباس خواهیم بود، کسانی که فکر ، اندیشه و ذوق خود را روی کاغذ می آورند و تبدیل به طرح و محصول می نمایند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در خصوص موسسات فرهنگی و هنری اظهار کرد: اتفاقات گسترده ای در حوزه مد و لباس انجام شده است، تعداد بسیاری از هنرمندان مشغول به کار هستند، موسسات مد و لباس کنار سایر موسسات فرهنگی و هنری، اقتصادی گام برمی دارند چون بیش از 400 موسسه مد و لباس به صورت رسمی کار می نمایند، در کنار آن بیش از 300 موسسه فرهنگی هنری در قالب تک منظوره مد و لباس درحال فعالیت هستند، هچنین چند آموزشگاه فنی و حرفه ای کار مد و لباس را انجام می دهند.

قبادی در پاسخ به شارقی مدیرکل دفتر امور بانوان و مشاور بانوان استانداری تهران درباره تغییر رنگ روسری ها گفت :خانم شارقی تغییر رنگ و طرح روسری شما محصول کوشش همکاران ما در حوزه مد و لباس است، چراکه آنها توانسته اند نمونه های زیبایی از این طرح ها را به جامعه معرفی نمایند. شما به زودی امضا و سبک پوشش طراحان ایرانی در خیابان ها به صورت فراگیر شاهد خواهید بود.

در گذشته مصرف نماینده ایده های دیگران بودیم

وی درباره تبلیغات سریال های ترکیه در زمینه مد و لباس اضافه نمود: ما در گذشته مصرف نماینده ایده دیگران بودیم ،گرچه خود ترکیه در آن سریالی که خانم شارقی نام بردند دربرندسازی موفق نبودند و با احترامی که به آن کشور دارم در حوزه طراحی چیزی به عنوان طراحی ندارد بلکه شاید در تکنیک قدرتمند به نظر بیایند اما ما هم در طی دو سال آینده به تکنیک برتر خواهیم رسید .

قبادی همچنین در مورد سرمایه گذاری در حوزه مد و لباس اظهار کرد:با سرمایه گذاری که در حوزه مدو لباس انجام شده است به زودی به سوی مقصود پیش بینی گردیده هدایت می شویم. ساختار مدولباس در کشور برنامه ریزی گردیده است و یکی از آفت ها در حوزه مد و لباس نداشتن انسجام و یک نواختی در فعالیت هاست.

او تاکید نمود: برای اهداف باید دلسوزانه گام برداریم که با هم افزایی ،کنار بودن این اهداف محقق می گردد .

وی در خصوص هم افزایی استان ها در طرح پوشیدن لباس محلی اعلام کرد: یکی از نمونه های هم افزایی در استان ها این است که آن ها لباس های محلی خود را به صورت گسترده استفاده نمایند که این اتفاق در سه استان اتفاق افتاده است، با هماهنگی استاندار هرمزگان، لباس های محلی این استان بر تن کارکنان، اساتید ،دانشجویان و دانش آموزان مجاز گردیده است، همچنین با نظر ستاد مد و لباس در استان بوشهر و پیشنهاد آقای صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان کرمانشاه شاهد این اتفاق خواهیم بود و مردم این دو استان نیز لباس محلی خود را بر تن قشر های مختلف جامعه می بینند.

قبادی ادامه داد: شاید باور آن دشوار باشد که ما لباس اقوام را بنا به دلایل مختلف مثل قیمت، ملاحظات امنیتی و نظامی کاربردی کنیم اما معتقد هستیم خرده فرهنگ ها نه تنها باعث تزلزل فرهنگ نمی گردد بلکه خرده فرهنگ ها وحدت و اشتراک رویه را فراهم می نمایند، ما موظف هستیم عقب ماندگی سال های قبل از انقلاب و تعلل آن را بعد از انقلاب در این سال ها جبران کنیم، این حوزه احتیاج به کار جهادی دارد.

او با بیان این که کارهای جاری و روزمره جلو نخواهد رفت، اضافه نمود: زمانی ما می توانیم نتیجه بگیریم که منتظر اقدامات دولتی نباشیم گرچه به مسائل، مشکلات و خواب های عمیق برخی از دستگاه های دولتی نقد دارم اما معتقدم باید در کنار مردم مصرف نماینده تغییر نگرش جدی را بین مسئولان دنبال کنیم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اضافه نمود: مسئولان ما الزاما احتیاج نیست کار فوق العاده انجام دهند چون اگر معاون خانواده رییس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت در هیئت دولت یک جمله درباره مد ولباس صحبت نمایند، مشکلات حل می گردد.

خوشحال می شویم ما را در حوزه لباس تحریم نمایند

وی همچنین درباره فراخوان جشنواره فجر در حوزه مد و لباس شرح داد: به زودی فراخوان جشنواره فجر را منتشر خواهیم کرد و از شما دعوت می کنم با شرکت دراینرویداد ملی، در این زمینه ها تحقیق کنید و به صورت جدی به دنبال سبک سازی و هویت بخشی باشید.

قبادی همچنین اظهار کرد: خوشحال می شویم که در حوزه لباس ما را تحریم نمایند، البته این کار را نمی نمایند چون برای آنها ارزش اضافه نموده زیادی دارد. از طرفی ما نه تنها ضعف نداریم بلکه قدرتمند هستیم که کشورهای پیرامون خود را تامین کنیم، البته هیچگاه شرایط رقابت ما برابر نبوده است شرایط نابرابری این آرزو را برای ما فراهم می نماید که با نشاط تر از گذشته کارها را انجام دهیم.

منبع: isna.ir

به "خوشحال می شویم ما را در حوزه لباس تحریم نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوشحال می شویم ما را در حوزه لباس تحریم نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید