احیای قرارداد با کره برای خرید 10 فروند کشتی

به گزارش خبرنگاران، علی ربیعی امروز در حاشیه مراسم افتتاح پروژه بانکرینگ (پروژه سوخت رسانی دریایی) با تاکید بر اینکه باید زنجیره انرژی را در منطقه توسعه دهیم، گفت: این موضوع از نظر مالی و همچنین از منظر اهمیت مفهوم قدرت برای ما بسیار مهم است.

احیای قرارداد با کره برای خرید 10 فروند کشتی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حقیقت این است که ما از قطر در بهره برداری از میادین مشترک گازی عقب مانده ایم؛ این فقط یک زیان مالی نیست بلکه زیان قدرت و ژئوپلتیک نیز محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه ایران باید قدرت نخست منطقه در حوزه بانکرینگ گردد، ادامه داد: در وهله نخست اینگونه پروژه ها در بحث ژئوپلتیک و افزایش قدرت ایران در منطقه حائز اهمیت است؛ دنبال کردن عظمت ایران و همچنین توسعه نقش ملی ایران نیز محسوب می گردد.

ربیعی با انتقاد از قراردادی در دولت گذشته برای خرید کشتی گفت: در آن موقع 157 میلیون دلار معادل حدود هزار میلیارد تومان از پول ایران را صرف قرارداد خرید 10 فروند کشتی کردند و در آن موقع صدای کسی در نیامد اما امروز و در دولت فعلی این قرارداد را با 35درصد تخفیف مشروط بر ظرفیت سازی در داخل ایران و همچنین تعمیر کشتی ها در داخل کشور احیا کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه استراتژی ما در صنعت کشتیرانی متنوع کردن سند این صنعت است، گفت: اگر بتوانیم حوزه های خشک را به زنجیره کشتیرانی گره بزنیم اثرگذاری صنعت کشتیرانی توسعه می یابد که بانکرینگ بخشی از گستره این زنجیره است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قرارداد صنعت کشتیرانی با کره نهایی شده است از مذاکره با کانادا در این صنعت اطلاع داد.

این عضو کابینه دولت یازدهم اضافه نمود: افتتاح پروژه بانکرینگ قشم نشان از توجه به اقتصاد مقاومتی، کاهش شنمایندگی ایران و افزایش مزیت های رقابتی در این صنعت دارد.

ربیعی به موضوع اشتغال منطقه اشاره نمود و گفت: منطقه آزاد قشم استحقاق شایستگی های زیادی دارد و اشتغال این منطقه برای ما بسیار مهم است.

وی ادامه داد: با افتتاح این پروژه 110 شغل به طور مستقیم ایجاد می گردد که در حاشیه آن نیز اشتغال غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.

فروش صندوق ها به محض فراهم شدن شرایط مالی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از منتقدان صندوق ها توضیح داد: در حال حاضر نگاه جفاکارانه نسبت به صندوق ها شکل گرفته و بعضی متاسفانه، صندوق ها را جایی برای جولان افراد می دانند اما باید به این منتقدان گفت صندوق ها متعلق به بازنشستگان و آن معلمی دارد که 30 سال گچ خورده است.

وی اضافه نمود: متاسفانه منتقدان با انگ هایی مانند خصولتی عملکرد صندوق ها را زیر باد انتقاد گرفتند اما این تفکر اشتباه است.

رئیس هیئت امنای صندوق ها در واکنش به منتقدانی که اعلام می نمایند صندوق ها نباید محلی برای فعالیت مالی باشد، اعلام نمود: سئوال من از آنها این است که صندوق های کدام کشور فعالیت مالی نمی نمایند؟

ربیعی ادامه داد: استراتژی ما در صندوق ها فعالیت به شکل خصوصی با نگاه ملی در عین حال با مدیریت مراقبانه و دلسوزانه است به طوری که اموال مردم و ذینفعان این صندوق ها باید حفظ گردد.

وی با اشاره به اینکه سیاست ما در صندوق ها انقباضی و انسباطی است، مطرح نمود: فضای مالی تاکنون اجازه فروش این صندوق ها به گونه ای که پول کارگران هدر نرود فراهم نبوده اما به محض اینکه شرایط فراهم گردد سیاست خروج خود از صندوق ها را در پیش می گیریم در عین حال سیاست انبساطی خود را برای فعالیت صندوق ها در حوزه های انرژی، پتروشیمی و گاز ادامه خواهد داشت.

ربیعی اظهار کرد: همان صندوق هایی که انگ خصولتی به آنها زده می گردد امروز کمترین اخراج نیروی کار و بیشترین حفظ شاغلان را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین نگاه ما به صندوق ها به مثابه کشانه فراوری ملی است به طوری که مراقب اموال کارگران و بازنشستگان باشیم تا آنجا که حتی اگر یک غذای اضافه در صندوق ها خورده گردد پشت ما باید بلرزد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "احیای قرارداد با کره برای خرید 10 فروند کشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای قرارداد با کره برای خرید 10 فروند کشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید